8. взаємодія тіл. Інерція icon

8. взаємодія тіл. Інерція

Реклама:Скачати 221.16 Kb.
Назва8. взаємодія тіл. Інерція
Дата конвертації21.08.2013
Розмір221.16 Kb.
ТипДокументи
джерело
1. /ros_8-12_8kl.doc8. взаємодія тіл. Інерція

8. ВЗАЄМОДІЯ ТІЛ. ІНЕРЦІЯ

1-й рівень складності

 1. З якими тілами взаємодіє книжка, що лежить на столі?

 2. Чи взаємодіє з якимось тілом птиця, що летить?

 3. Дія яких тіл викликає зміну швидкості волейбольного м'яча під час гри?

 4. Яке явище призводить до того, що на обледенілому тротуарі так незручно рухатися?

8.5.; Яке явище призводить до того, що під час різкого гальмування автобуса пасажирів «кидає» вперед?

8.6. Судно заходить у порт. Капітан віддає команду «Стоп машина», але судно продовжує рухатися. Прикладом якого фізичного явища є цей випадок?

2-й рівень складності

 1. У супермаркетах для зручності покупців біля кас встановлено транспортні стрічки. Поряд з ними часто розміщують надписи з проханням: «Для запобігання розколу скляної тари високі пляшки кладіть на стрічку». Чому небезпечно ставити пляшки на стрічку?

 2. Під час транспортування автомобілів або інших габаритних вантажів їх ретельно закріплюють на залізничних платформах. Для чого?

8.9. Якщо швидко спускатися сходами, то на поворотах потрібно триматися за поручні. Для чого?

 1. Човняр зупинився на середині озера. До берега недалеко, але весла загублені, а на дні човна є трохи води. Чи почне човен рухатися до берега, якщо посудиною вичерпувати з нього воду? Якщо так, то в який бік її потрібно виливати?

 2. У човні, що нерухомо тримається біля причалу, стоїть хлопчик і збирається зробити крок. Чи однаковими будуть наслідки цього руху у двох випадках: коли хлопчик зробить крок у човні та з човна на причал?

8.12. Якщо велосипед під час руху раптово наїде на перешкоду, яка гальмує переднє колесо, то він обов'язково полетить уперед. Чому?

8.13. Коли розкривається парашут, його лямки досить сильно смикають парашутиста. Чому?

 1. Якщо автомобіль, що їде першим, різко гальмує, автомобіль, що їде за ним, може не встигнути загальмувати. При цьому водій та пасажири першого автомобіля можуть отримати травми шиї. Які конструктивні особливості крісел сучасних автомобілів застосовують для запобігання таких травм?

 2. У стволі рушниці куля рухається під дією газів, які виникають при спалюванні пороху. На кулю, що ви­літає зі ствола, гази перестають діяти, та вона все одно продовжує рухатися. Чому куля рухається піс­ля того, як залишає ствол?

 3. Наприкінці XIX — початку XX ст. був популярним такий цирковий трюк. Атлет лягав на підлогу, йому на груди клали важке ковадло і били по ньому мо­лотками. Якби молотками били просто по грудях, то атлет отримав би тяжкі травми, а завдяки ковадлу удари молотками не завдавали ніякої шкоди. Чому?

 4. Ви подорожуєте вночі сучасним автобусом. За ві­кнами салону суцільна темрява. За якими ознака­ми можна зрозуміти, що автобус рушає із зупинки? Шуму двигуна не чути.

 5. Коли електричка переїжджає через переїзд, її хитає з боку в бік. Чому в такі моменти пасажирам, які стоять у проході, важко втримати рівновагу?

8.19.: Автобус повертає праворуч. У який бік «кидає» па­сажирів?

 1. Завдяки якому явищу витрушується пил з ковдри? Поясніть, що при цьому відбувається.

 2. Щоб позбавитися пилу у ковдрі, її або витрушують, або вибивають. У чому полягає різниця?

8.22.У кузові вантажівки звільнився від кріплення лег­ковий автомобіль. Чи буде він рухатися, якщо ван­тажівка збільшить швидкість? якщо загальмує? Якщо буде рухатися, то в який бік?

3-й рівень складності

 1. Якої форми (приблизно) набуває поверхня бетонного розчину, який перевозять у кузові вантажівки, при розгоні? при гальмуванні? Чому?

 2. Залізничні цистерни з нафтопродуктами для більшої безпеки під час руху заповнюють повністю. Чому цистерна, яку заповнено наполовину, може створити небезпечну ситуацію під час транспортування?

 3. Коли буксирування несправного автомобіля здійснюється на жорсткому зчепленні, то водій у цьому автомобілі не потрібен, а коли буксирування здійснюється на буксирному тросі, водій потрібен і має бути дуже пильним. Чому?
 1. Кальмари, каракатиці та восьминоги плавають завдяки тому, що дуже швидко викидають воду з порожнини свого тіла. Яким чином викидання води дозволяє рухатися цим молюскам? Як збігаються напрями викиду води та їхнього руху?

 2. Космонавт перебуває на зовнішній поверхні космічної станції і разом зі станцією рухається зі швидкістю 8 км/с. У руках у нього ящик з інструментами. Що космонавт має зробити з ящиком, щоб випередити станцію? відстати від неї?

Задачі для допитливих

8.28. На одній шальці терезів стоїть банка, на дні якої сидить муха. Терези зрівноважено. Чи порушиться рівновага терезів, якщо, муха почне літати всередині банки?

8.29. Для того щоб зрушити з місця довгий товарний потяг, досвідчені машиністи спочатку трохи пересувають

локомотив назад, а потім рушають уперед. У чому полягає секрет такого способу зрушення з місця?

 1. Якщо у велосипеді прокололася задня шина й отвір маленький, велосипедисти інколи разом з повітрям накачують у шину воду. Вода не дає виходити повітрю з шини. Але якщо у такий спосіб накачати шину переднього колеса, то керувати велосипедом набагато важче. Чому?

 2. Чи можна назвати рухами за інерцією такі приклади: а) Місяць рухається навколо Землі; б) потяг прямує зі сталою швидкістю прямолінійною ділянкою колії; в) снаряд після пострілу летить у ціль; г) дерев'яний човник коливається на хвилях?

9. МАСА ЯК МІРА ІНЕРТНОСТІ ТІЛ. СИЛА. ДОДАВАННЯ СИЛ


1 -й рівень складності

9.1. Унаслідок зіткнення дві кульки, які рухалися назустріч одна одній, зупинилися. Яка з кульок має меншу масу і в скільки разів, якщо початкова швидкість першої кульки дорівнювала 2 м/с, а другої — 1 м/с?

9.2.1 Два візки, які стоять на столі, з'єднано стиснутою за допомогою нитки пружиною (див. рисунок). Коли нитку перепалили, пружина розпрямилася і розштовхала візки. Який із візків має більшу масу і в скільки разів, якщо перший з них набув швидкості 50 см/с, а другий — 10 см/с?

9.3* Камінь лежить на землі і діє на неї із силою в 50 Н, яка напрямлена вертикально вниз. Зобразіть цю силу на рисунку.

9.4. Хлопець тягне на себе ручку зачинених дверей із силою в 20 Н. Зобразіть цю силу на рисунку.

2-й рівень складності

 1. З нерухомої рушниці зроблено постріл кулею масою 50 г у горизонтальному напрямі. З якою швидкістю рухатиметься після пострілу рушниця, якщо її маса становить 5 кг, а швидкість кулі — 500 м/с?

 2. Перебуваючи в нерухомій байдарці, турист у напрямі берега кинув зі швидкістю 2 м/с важкий рюкзак. Унаслідок кидка байдарка набула швидкості 20 см/с. Якою є маса байдарки з туристом, якщо маса рюкзака 10 кг?

 3. По рейках назустріч один одному рухаються два залізничні вагони зі швидкостями відповідно 0,2 м/с і 0,5 м/с. Маса першого вагона дорівнює 80 т. Якою є маса другого вагона, якщо після зчеплення вагони зупиняються?

 4. Назустріч одна одній рухаються зі швидкостями відповідно 40 см/с і 20 см/с дві пластилінові кульки. Маса першої з них становить 20 г. Якою є маса другої кульки, якщо після зіткнення вони зупинилися?

 5. Весляр, налягаючи на весла, пирається ногами в спеціальний упор у човні. З якою силою весляр діє на упор, якщо гребе одночасно обома веслами й прикладає до кожного з них силу 500 Н? Відповідь поясніть за допомогою рисунка.

 1. Чоловік діє на підлогу із силою 800 Н. З якою силою чоловік діятиме на підлогу, якщо візьме в руки вантаж, який у свою чергу діє на чоловіка із силою 200 Н? Відповідь поясніть за допомогою рисунка.

 2. Судно пливе на захід зі сталою швидкістю. Куди напрямлена рівнодійна?

 3. Судно вирушає від причалу, набираючи швидкість.
  Куди напрямлена рівнодійна?

9.13/ Судно, яке пливе озером, вимкнуло двигуни. Куди напрямлена рівнодійна?

3-й рівень складності

9.14. Досвідчені гравці в більярд у разі влучного удару «в лоб» змушують нерухому більярдну кулю, на яку накочується інша куля, рухатися з тією самою швидкістю. Як буде «поводитися» після удару куля, що накочується?

9.15.: З нерухомою залізничною платформою стикається вагон такої маси, що і платформа. Після зіткнення ва­гон зупиняється. З якою швидкістю почне рухатися платформа, якщо швидкість вагона становить 1 м/с?

 1. На залізничній станції вагон масою 60 т, який рухався на захід зі швидкістю 0,3 м/с, зчепився з двома такими самими вагонами, що стояли на рейках нерухомо. У який бік і з якою швидкістю почали рухатися вагони після зчеплення?

 2. На нерухому кулю масою 2 кг налетіла інша — масою 1 кг. Менша куля рухалася зі швидкістю З м/с і після зіткнення відлетіла назад зі швидкістю 1 м/с. З якою швидкістю після зіткнення почала рухатися більша куля?

 3. Порожній залізничний вагон котився зі швидкістю 1 м/с та після зіткнення з навантаженою платформою почав рухатися зі швидкістю 0,6 м/с у зворотному напрямі. Навантажена платформа в результаті удару набула швидкості 0,4 м/с. З якою швидкістю рухалися б вагон і платформа, якби при ударі спрацювало автозчеплення?
 1. Людина зіскакує з платформи, що рухається зі швидкістю 3 м/с, так, щ0 стає нерухомою відносно Землі. З якою швидкістю буде рухатися платформа після стрибка людини? Маса платформи в 1,5 разу більша за масу людини.

 2. З рушниці здійснюється постріл у дерев'яний брусок. З якою швидкістк) рухатиметься брусок, якщо куля, пробиваючи брусок зменшить швидкість з 300 м/с до 100 м/с? Маса бруска дорівнює 500 г, маса кулі — 50 г.

 3. Перетягуючи канат, обидві команди діють на нього із силами 800 Н — кожна у свій бік. Як «поводиться» канат? Зобразіть на рисунку сили, що діють на канат з боку команд. Чому дорівнює рівнодійна сил, які діють на канат?

 4. Хлопець тягне на себе ручку дверей класної кімнати, які намагаються відкрити однокласники, із силою 100 Н. З якою силою ручка діє на руки хлопця? Зобразіть на рисунку сили, що діють на ручку з боку хлопця та дверей. Чому дорівнює рівнодійна цих сил?

 5. Два горизонтальні канати прив'язані до автомобільного причепа. Канати чіпляють до тягачів, які тягнуть їх із силами 3 кН та 5 КН. Визначте межі значення рівнодійної цих двох сил. Відповідь поясніть за допомогою рисунка.

 6. До тіла вдовж однієї прямої прикладені три сили, що дорівнюють відповідно 20 Н, ЗО Н і 50 Н. Чому може дорівнювати рівнодійна цих сил? Спробуйте знайти всі можливі варіанти. Відповідь поясніть за допомогою рисунка.

Задачі для допитливих

9.25. На нерухомий кам'яний куб налітає куля й відскакує від нього зі швидкістю, що є в 3 рази меншою за початкову. У скільки разів відрізняються маси куба й кулі, якщо під час зіткнення куб набув швидкості, яка в 3 рази менша за початкову швидкість кулі?

 1. На горизонтальній ділянці по рейках назустріч один одному рухаються два залізничні вагони. Після зчеплення вагони рухаються зі швидкістю 2 м/с у напрямі руху першого вагона. З якою швидкістю рухався до зчеплення другий вагон, якщо перший мав швидкість 12 м/с. Маса першого вагона в 1,5 разу більша, ніж маса другого.

 2. Останніми роками було відкрито близько 200 планет поза Сонячною системою. Відкривають планети, спостерігаючи «погойдування» зорі. Чому такий спосіб дає тим кращі результати, чим більш масивною є планета?

10. СИЛА ТЯЖІННЯ. ВАГА ТІЛА. НЕВАГОМІСТЬ*

1-й рівень складності

 1. Чи пригягує Сонце тіла, що перебувають на поверхні Землі?

 2. Чи пригягує Землю м'яч, який підкинув хлопець?

 3. Хлопець сидить за партою. На яке тіло діє сила тяжіння хлопця? його вага?

 4. Камінь лежить на дорозі. На яке тіло діє сила тяжіння каменя? його вага?

 5. Яка сила тяжіння діє на дівчину масою 50 кг?

 6. Яка сила тяжіння діє на автомобіль масою 800 кг?

10.7. Чому дорівнює вага хлопця, якщо його маса становить 60 кг?

10.8. Якою є вага велосипеда, якщо його маса дорівнює 16 кг?

2-й рівень складності

10.9. Чи з однаковою силою притягує Сонце тіла, що перебувають на поверхні Землі, протягом доби?

10.10.і Чи з однаковою силою притягує Земля космонавта на космодромі та під час його польоту на космічній станції?

 1. До якого тіла прикладена вага мухи, що літає?

 2. До якого тіла прикладена вага тенісної кульки, яка плаває у відрі з водою?

 3. Чи перебуває у стані невагомості тополиний пух, який навесні і влітку літає в повітрі?

10.14.: Із телерепортажів з борту орбітальної станції можна помітити, що рухи космонавтів нагадують рухи ак­валангістів під водою. Чи можна з цього зробити ви­сновок, що аквалангісти також перебувають у стані невагомості?

10-15. На шпальтах газет іноді можна натрапити на таку інформацію: у космосі спостерігається невагомість через відсутність дії тяжіння Землі. Чи справді це так? Сформулюйте правильно причину виникнення невагомості.

10.16. У романі Жуль Берна «З гармати на Місяць» для учасників польоту стан невагомості настав у той мо­мент, коли тяжіння Землі зрівноважилося тяжін­ням Місяця. Чи згодні ви з автором, що невагомість під час такого польоту наступить тільки на дуже ко­роткий проміжок часу?

10.17. Визначте, у якому з випадків тіло перебуває в нева­гомості: а) тенісний м'яч плаває на поверхні води; б) риба плаває в озері; в) сокіл злітає у височінь;

г) повітряна кулька піднімається в небо; д) сталева кулька вислизнула з рук.

 1. Якою є маса тіла, на яке діє сила тяжіння 350 Н?

 2. Тіло якої маси важить 200 Н?

 1. Автомобіль масою 4 т має вантажопідйомність 8 т. Скільки важить порожній автомобіль та повністю завантажений?

10.21,і 3 якою силою діє хлопець на підлогу, коли тримає в руках повне п'ятилітрове відро з водою? Маса хлопчика становить 43 кг, маса відра — 2 кг.

10.22, Яка сила тяжіння діє на алюмінієвий кубик з реб­ром завдовжки 10 см?

10.23 Якою є вага сталевого кубика з ребром завдовжки 40 см?

10.24 Чому дорівнює об'єм алюмінієвої деталі, якщо її вага становить 540 Н?

3-й рівень складності

10.25. Яблуко, що падає з гілки, набуває швидкості завдя­ки притяганню до Землі. А чи набуває Земля швид­кості завдяки притяганню до цього яблука?

 1. Пасажир підняв з палуби корабля сталеву гайку і кинув у воду. Гайка опустилась на дно річки. Чи однаковою буде сила тяжіння, що діє на гайку на палубі корабля та на дні річки?

 2. Дерев'яну кульку кинули спочатку у воду, а потім у масло. Чи змінилась при цьому сила тяжіння, що діє на кульку?

10.28. Тенісний м'яч кинули спочатку у відро з водою, а потім — з гасом. Чи однаковою буде вага м'яча у воді та гасі?

 1. Як змінюється сила тяжіння та вага дівчинки, яка стрибає через скакалку в спортивній залі?

 2. Атлет відштовхнувся від помосту, підстрибнув і, на мить зупинившись, схопився за атлетичні кільця. Чи перебував атлет хоча б мить у стані невагомості?

11. СИЛА ПРУЖНОСТІ. ЗАКОН ГУКА. ДИНАМОМЕТРИ*

1 -й рівень складності

 1. При розтягуванні пружини на 6 см виникає сила пружності 1,8 Н. Яка сила виникає внаслідок розтягування цієї пружини на 2,5 см?

 2. Щоб стиснути пружину на 6 см, треба прикласти силу 120 Н. Яку силу треба прикласти до пружини, щоб стиснути її на 4,5 см?

* Розв'язуючи задачі цього параграфа, вважайте, що при деформації тіл виконується закон Гука, якщо іншого не вказано в умові.


 1. Жорсткість пружини становить 25 Н/м. Яку силу
  потрібно прикласти до пружини, щоб стиснути її на
  2 см?

 2. Жорсткість пружини становить 40 Н/м. Яка сила пружності виникає в пружині, якщо її розтягнути
  на 1,5 см?

2-й рівень складності

 1. На скільки скоротиться довжина пружини, якщо її стискати із силою 20 Н? Жорсткість пружини становить 400 Н/м.

 2. На скільки видовжилася пружина, якщо під час її деформації виникла сила пружності 80 Н? Жорсткість пружини становить 1 кН/м.

 3. До пружини, один кінець якої закріплено в штативі, підвісили тягарець масою 150 г. Наскільки видовжилась пружина, якщо її жорсткість становить 30 Н/м?

11.8.1 На пружину зверху помістили вантаж масою 1 кг. На скільки стиснулась пружина, якщо її жорсткість становить 500 Н/м?

11.9. До пружини, один кінець якої закріплено в штати­ві, підвісили вантаж. При цьому пружина видовжи­лася на 4 см. Якою є маса вантажу, якщо жорсткість пружини становить 200 Н/м?

 1. Хлопчик розтягує гумову стрічку, прикладаючи до її кінців сили 20 Н кожна. Яка сила пружності виникає у стрічці? На скільки розтягується стрічка,якщо її жорсткість становить 800 Н/м?

 2. Довжина пікали шкільного динамометра дорівнює 10 см. Межа вимірювання динамометра — 4 Н. Чому дорівнює жорсткість пружини динамометра?

 3. Ціна поділки шкали динамометра — 0,2 Н. Відстань між двома сусідніми рисками на шкалі дорівнює 5 мм. Чому дорівнює жорсткість пружини динамометра?

3-й рівень складності

 1. Чи завжди при збільшенні сили, яка Розтягує пружину, у стільки ж разів збільшується її деформація?

 2. Пружину стискають на 2 см силою 4 кн. У скільки разів потрібно збільшити силу, що стискає пружину, для того, щоб пружина скоротилась ще на З см?

11.15. На рисунку наведено гра­
фік залежності довжи­
ни пружини від значен­
ня сили, що розтягує пру­
жину. Яка сила пружності
виникає в пружині, якщо
вона видовжена на 12 см?
17 см?

 1. Унаслідок підвішування тягарця масою 500 г пружина розтягнулася на 10 см. Із пружини виготовили динамометр. При градуюванні на шкалу динамометра нанесли поділки, відстань між якими становить 0,5 см. Якою буде ціна поділки отриманого динамометра?

 2. Виконуючи лабораторну роботу з градуювання динамометра, учень 8 класу з'ясував, що в разі підвішування до пружини тягарця масою 2 кг вона видовжується на 8 см. Якою має бути відстань між поділками на шкалі динамометра, щоб ціна поділки становила 0,5 Н?

Задачі для допитливих

 1. Щоб пружина видовжилася до 15 см, потрібно прикласти силу 45 Н, а до 18 см — 72 Н. Визначте довжину пружини в недеформованому стані.

 2. Пружину спочатку розтягнули до довжини 16 см силою 16 Н, а потім стиснули силою 8 Н до 10 см. Якою буде довжина пружини, якщо стискувати її силою 6 Н?

12. ТЕРТЯ. СИЛА ТЕРТЯ

1 -й рівень складності

 1. На горизонтальному столі стоїть монітор. Чи діє на нього сила тертя?

 2. Із дерев'яної стіни стирчить цвях. Чи діє на нього сила тертя?

 3. По горизонтальному столу, прикладаючи силу, тягнуть брусок. Чи діє на нього сила тертя?

 4. Яка сила заважає витягувати цвях із дошки?

12 5. Уздовж поверхні стола, прикладаючи горизонталь­ну силу 20 Н, рівномірно тягнуть брусок. Чому до­рівнює сила тертя, що діє при цьому на брусок?

 1. Сила тертя ковзання між санчатами й горизонтальною дорогою дорівнює 40 Н. З якою мінімальною силою потрібно діяти на санчата, щоб вони рівномірно рухалися по дорозі?

 2. Вага портфеля дорівнює ЗО Н, коефіцієнт тертя між портфелем і партою — 0,4. Якою є максимальна сила тертя спокою між портфелем і партою?

 3. Книжка тисне на стіл із силою 10 Н. Якою є максимальна сила тертя спокою між книжкою і столом, якщо коефіцієнт тертя між ними дорівнює 0,3?

2-й рівень складності

12.9. Яка сила, що діє між підошвами взуття та тротуаром, допомагає нам безпечно рухатися?

12.10. Чому шовкові шнурки постійно розв'язуються?

12.11. Що означає дорожній знак «Обережно, слизька до­рога» (див. рисунок)?

12.12 Чому правила дорожнього руху вимагають від во­діїв у разі використання ними взимку коліс із ши­пами розміщати на задньому склі автомобіля знак у вигляді великої літери «III» (див. рисунок)?


 1. Чому, щоб зменшити силу тертя ковзання, поверхні тіл змащують?

 2. Чому важко писати крейдою по мокрій дошці?12.15. Щоб перевірити, чи є горизонтальною поверхня стола, на неї достатньо покласти, наприклад, кульку з підшипника або тенісну. Як кулька допомагає перевірити горизонтальність стола?

12.16. Виконуючи лабораторну роботу, учень рівномірно тягне вздовж поверхні стола брусок із тягарцями

загальною масою 200 г, прикладаючи за допомогою динамометра горизонтальну силу. Знайдіть коефіцієнт тертя між бруском і столом, якщо динамометр показує 0,6 Н.

12.17. По горизонтальному столу рівномірно тягнуть ящик масою 12 кг. Яку мінімальну силу вздовж стола потрібно при цьому прикладати? Коефіцієнт тертя між ящиком і столом дорівнює 0,2.

3-й рівень складності

 1. У шахтах на окремих ділянках вугілля переміщують за допомогою транспортерів. Чи діє сила тертя на грудки вугілля, якщо вони рухаються зі сталою швидкістю на горизонтальній ділянці? під кутом вгору?

 2. Хлопець утримує ручку між пальцями. Яку природу має вага ручки?

 3. Чому може дорівнювати сила тертя між ящиком і підлогою, якщо дві горизонтальні сили 100 Н та 200 Н не можуть зрушити ящик з місця?

 1. Чи може сила тертя зрушити книжку, яка лежить на стільці?

 2. Для того щоб змінити швидкість тіла, до нього потрібно прикласти силу. Яка сила змушує ящик, який лежить у кузові вантажівки, змінювати швидкість разом з автомобілем? Бортів кузова ящик не торкається.

 3. Автомобіль їде по дорозі. Допомагає чи заважає йому рухатися сила тертя?

 4. Яка сила розганяє автомобіль? Розгляньте випадки: а) колеса автомобіля не проковзують; б) колеса автомобіля проковзують.

12.25. У вантажному автомобілі ведучими є задні колеса. Де в кузові вантажівки треба розмістити вантаж, щоб на слизькій дорозі автомобіль легше рушав з місця: ближче до кабіни чи заднього борта?

12.26. Щоб тягти важкий товарний потяг, локомотив має бути якомога легшим чи важчим?

12.27. Під які колеса автомобіля, що застряг в калюжі,— задні чи передні — треба підкладати гілки?

12.28. Навіщо бігуни на короткі дистанції взувають взут­тя з шипами?

 1. Під час перепилювання дерев'яних колод пилку іноді «закушує». Чому це трапляється?

 2. Чому в'язку речовину (смолу, вершкове масло, пластилін тощо) легше різати тонким міцним натягнутим дротом, ніж ножем?

 3. Похилою площиною за допомогою пружини вгору рівномірно піднімають візок. Зобразіть на рисунку всі сили, що діють на цей візок.

12.32. Візок рухається вздовж похилої площини вниз. Зо­бразіть на рисунку всі сили, що діють на цей візок.

12.33. За допомогою динамометра учень намагається зру­шити з місця калькулятор, який лежить на гори­зонтальній парті. Сила, яку показує динамометр,

поступово збільшується. На позначці 2 Н калькуля­тор почав рухатися. Як змінювалася сила тертя між калькулятором і партою? Як рухатиметься кальку­лятор, якщо динамометр показуватиме 2,5 Н? Якою при цьому буде сила тертя?

12.34.J По горизонтальному столу за допомогою динамоме­тра рівномірно тягнуть брусок. Динамометр показує 4 Н. Яка сила тертя діє на брусок? Як рухатиметься брусок, коли динамометр показуватиме 1 Н? 5 Н?

12.35. Рибалка витягує на берег човен. Чому в міру того, як човен витягається, рибалці потрібно докладати все більших зусиль?

12.36. По горизонтальному столу за допомогою динамометра рівномірно тягнуть брусок вагою 10 Н. Динамометр локазує 2 Н. На брусок встановлюють тягарець масою 500 г. Якими будуть показання динамометра, якщо брусок знов рухається рівномірно?

12.37. Брусок масою 2 кг за допомогою пружини жорсткістю 50 Н/м рівномірно тягнуть уздовж стола. Чому дорівнює видовження пружини, якщо коефіцієнт тертя між бруском і столом становить 0,25?

Задачі для допитливих

 1. На бібліотечному столі лежить стовпчик із чотирьох однакових підручників. Що легше зробити: витягти другий знизу підручник, притримуючи решту, чи потягти на себе два верхні підручники, також притримуючи решту? У скільки разів легше?

 2. Тягач масою 5 т не може зрушити з місця сани з вантажем через проковзування коліс. Коли на тягач поклали додатковий тягар у 1 т, то він зміг зрушити сани. Якою є маса саней, якщо коефіцієнт тертя поверхні коліс і полозів саней об поверхню дороги дорівнює 0,2?

 3. Потяг масою 6000 т рівномірно рухається горизонтальною ділянкою залізниці. Якою має бути маса тепловоза, щоб забезпечити цей рівномірний рух?

Коефіцієнт тертя спокою коліс об рейки дорівнює 0,15, а коефіцієнт опору рухові — 0,002.

12.41. Жорсткий стрижень, який шарнірно закріплено за верхній кінець, нижнім кінцем спирається на візок (див. рисунок). У разі спроб зрушити візок праворуч він за­лишається на місці, яке б зу­силля ми до нього не прикла­дали. Визначте причину такої «поведінки» візка.

Додати документ в свій блог або на сайт


Реклама:

Схожі:

8. взаємодія тіл. Інерція icon12. Постійні магніти. Магнітне поле Землі
На рисунку показано орієнтовний вигляд силових лі­ній магнітного поля намагнічених залізних тіл. Ука­жіть магнітні полюси магнітів...

8. взаємодія тіл. Інерція icon5. властивості пари, рідини, твердих тіл
Якщо кількість молекул, які щосекунди вилітають із рідини та повертаються до неї, однакова, то пара над рідиною є

8. взаємодія тіл. Інерція icon26. тепловий стан тіл. Температура та її вимірювання
...

Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©uawords.ontodo.org 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи